Prowadzimy sprzedaż dla firm.

Spis treści

Fotowoltaika w Polsce bije obecnie rekordy popularności. Dzięki specjalnym technologiom zakładania można ją zastosować praktycznie wszędzie. Jak uzyskać korzyści z energii słonecznej, nawet w przypadku budynku, który nie posiada odpowiedniego miejsca do montażu modułów fotowoltaicznych? W takim układzie rozwiązaniem będzie mocowanie paneli na gruncie.

Kiedy wykonać konstrukcję fotowoltaiczną na gruncie?

Najczęściej PV montowane jest Polsce na dachach, co jest zarówno praktycznym, jak i estetycznym rozwiązaniem. Panele nie zajmują w ten sposób wolnego miejsca na działce, a do tego doskonale komponują się z dachówkami. Jednakże w przypadku braku potencjału powierzchni dachowej, odpowiedniego do umieszczenia optymalnych pod względem produkcji prądu paneli, koniecznością staje się montaż konstrukcji fotowoltaiki na grunt. Może stanowić ona niezależną instalację lub stać się dopełnieniem zamocowanych już uprzednio solarów. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie umożliwia także otrzymanie energii na własny użytek posiadaczom obiektów zabytkowych, którym nie udało się uzyskać zgody na montaż PV, a także dla budynków o niestandardowym dachu. Konstrukcja fotowoltaiczna na grunt jest również zalecana w przypadku obszarów o dużym zacienieniu. 

Do przypadków, dla których rekomenduje się mocowanie PV na gruncie należą:

  • posiadanie dachu o małych wymiarach lub o niestandardowym kształcie;
  • brak zgody na zamocowanie paneli na konstrukcjach dachowych zabytkowych;
  • duże zacienienie obszaru działki.

Konstrukcja fotowoltaiczna na gruncie – wybór lokalizacji

Pierwszym krokiem montażu konstrukcji fotowoltaicznej na ziemi jest wybranie miejsca, które cechuje się dużym nasłonecznieniem przez większość dnia. Musi to być obszar wolny od przeszkód, takich jak wysokie budynki czy drzewa. W Polsce najczęściej montuje się ją w kierunku południowym, co pozwala wystawić panele na najdłuższe działanie promieni podczas dziennej wędrówki słońca, a tym samym uzyskać wystarczający pobór.

Kwestie prawne

Warto także pamiętać o tym, że według prawa, na konstrukcję pod panele fotowoltaiczne przekraczającą 3 metry wysokości  lub moc 50 kW należy uzyskać pozwolenie budowlane. W kwestii prawnej obecnie podatek VAT, zarówno od fotowoltaiki dachowej, jak i gruntowej, jest ujednolicony i wynosi 8%. 

Jak montowana jest konstrukcja fotowoltaiki na grunt?

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie wykonywana jest na podstawie ze specjalnych bali. Na bocznych elementach poziomych montowane są szyny, do których to z kolei mocuje się solary. Dzięki specjalnemu systemowi zacisków instalacja staje się stabilna i odporna na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz czy wiatr. By całość była mocna, bale wbija się w ziemię lub stosuje fundamenty betonowe. Konstrukcja fotowoltaiczna najczęściej wykonuje się z aluminium, dzięki czemu jest jednocześnie lekka, jak i odporna na czynniki zewnętrzne. 

W polskiej strefie klimatycznej zaleca się, by konstrukcja pod panele fotowoltaiczne była nachylona ku słońcu pod kątem 30-35°. Profesjonalna ekipa instalacyjna dopasowuje poziom nachylenia także do typu podłoża. Na przykład w przypadku podłoża piaskowego konstrukcja mogłaby lekko się zapaść. Następnie okablowanie podpina się do falownika (inwertera), a stamtąd do sieci energetycznej. Z kolei inwerter zwykle montowany jest pod modułami fotowoltaicznymi, na jednej z podpór gruntowych. Konstrukcja, taka jakmoże wykorzystać panele typu glass-glass, czyli zaopatrzone w dodatkową warstwę szkła, dzięki czemu są one bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia, wynikające właśnie z użytkowania na glebie. Co więcej, potrafią one produkować energię elektryczną z obu stron, dlatego można je zastosować nawet na niewielkich powierzchniach. 

Podsumowanie

Panele montowane na gruncie to korzystna opcja w przypadku braku możliwości mocowania ich na dachu. Farma fotowoltaiczna na ziemi jest prostsza do rozbudowy, w przypadku gdyby podaż energetyczna dla danego domostwa okazała się niewystarczająca. W dobie zielonych rozwiązań warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie przynosi postęp, by również cieszyć się dostępem do czystej energii.