Spis treści
- Szyna do montaży paneli – jak ją dopasować do typu dachu?
- Szyny montażowe do fotowoltaiki a typ dachu
- Montaż profili w konstrukcji naziemnej
- Przygotowanie szyn do montażu
- Podsumowanie
Już od kilku lat można zaobserwować prawdziwy boom na energię słoneczną. Docenia się tę opcję ze względu na ekonomiczną oszczędność i ochronę środowiska naturalnego. Co więcej, montaż paneli można przeprowadzić nawet w jeden dzień! Powinien on być oparty na uprzednio ustalonym planie, uwzględniającym wiele czynników, a w tym typ dachu. Do dachów skośnych lub płaskich używa się specjalnych szyn montażowych.
Szyna do montaży paneli – jak ją dopasować do typu dachu?
Szyna, a inaczej profil to podstawowy element montażowy do PV. Służy do mocowania paneli na dachu lub na innych konstrukcjach budowlanych oraz ziemnych. Wykonana została najczęściej z trwałych materiałów, na przykład aluminium, dzięki czemu jest odporna na szkodliwe warunki zewnętrzne, jak mróz, wiatr czy opady atmosferyczne. Liczba szyn fotowoltaicznych uwzględnionych w projekcie jest zależna od lsumy użytych paneli, a także od rozmiaru i typu dachu.

Szyny montażowe do fotowoltaiki a typ dachu
Na wydajność paneli fotowoltaicznych wpływ ma kąt ich zamocowania. By służyły inwestorowi przez lata, niczym mała elektrownia, najczęściej montuje się je po stronie południowej, czasem po dwóch (wschód-zachód), a do tego pod odpowiednim skosem. Dlatego też montaż paneli na dachu skośnym jest łatwym i efektywnym rozwiązaniem.
Szyna do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym przytwierdzana jest do specjalnych wsporników, które to z kolei są zamontowane na krokwiach. Najczęściej ekipa instalacyjna musi wykonać specjalne wiercenia przez dachówkę. Wsporniki muszą zostać dopasowane do typu pokrycia dachowego, np. blachodachówki czy papy. Skos dachu sprzyja optymalnemu zamocowaniu paneli, bez konieczności tworzenia ukośnej konstrukcji, tak jak ma to miejsce w przypadku zadaszenia poziomego.
Mocowanie PV na dachu płaskim odbywa się bowiem nieco inaczej. Szyna do paneli fotowoltaicznych montowana jest tutaj do wsporników, zapewniających pochylenie ich pod optymalnym względem nasłonecznienia kątem. W przypadku wyjątkowych wykończeń dachowych, takich jak np. membrana bitumiczna, która nie może być naruszona przez kotwienie, podczas instalacji wykonuje się specjalny balast. Stabilizuje on konstrukcję wsporczą, uniemożliwiając poruszanie się paneli na wietrze. Odpowiedni kąt montażu PV w Polsce zwykle wynosi między 20 a 40 stopni, ponieważ musi sprzyjać największej ekspozycji słonecznej w każdym dniu. Średni czas nasłonecznienia dziennego w naszej strefie klimatycznej to około 4 do 5 godzin. Jest on bardzo krótki zimą, dlatego prawidłowe ustawienie kąta konstrukcji to istotna kwestia.
Montaż profili w konstrukcji naziemnej
W przypadku niestandardowych zadaszeń budowlanych, dla których nie istnieje możliwość dopasowania paneli na dachu, stosuje się konstrukcje naziemne, wolnostojące. W tym przypadku również istotna jest szyna montażowa, by taka fotowoltaika mogła zadziałać. Montaż odbywa się poprzez wbijanie pali w ziemię, wkopanie fundamentów lub, w przypadku mniejszych inwestycji, wykorzystanie specjalnych kotew śrubowych. Szyny stanowią bazę, montuje się je do belek konstrukcji. Profile w kształcie litery C lub Z oraz wykonane z aluminium są tu bardzo popularnym wyborem.
Przygotowanie szyn do montażu
Istnieje możliwość wcześniejszego zespawania szyn montażowych do paneli fotowoltaicznych, jednakże najczęściej łączy się je ze sobą już na miejscu. Dokonując wyboru, które profile będą najlepszym materiałem na konkretny dach, należy dopasować je pod względem rozmieszczenia i liczby użytych solarów.
Podsumowanie
Optymalne dopasowanie wszystkich elementów montażowych, w tym właśnie szyn, powinno być uzgodnione już na etapie wykonania audytu dla danego domostwa. Profile to podstawowe nośniki, do których przymocowuje się panele, ale muszą zostać dopasowane do zastosowanej konstrukcji. W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór profili aluminiowych, które można dopasować do każdej inwestycji. W przypadku pytań i wątpliwości pozostajemy zawsze do dyspozycji Klientów.